[Important Q's] Class 6 Maths Chapter 2 Whole Numbers Extra Questions
๐ Home > Learn Maths > Class 6 Maths > Chapter 2 : Whole Numbers > Important Extra Questions.
# Class 6 Maths Chapter 2 - Whole Numbers.
![]() |
- Watch this Video For Explanation - |
Important Extra Questions for Class 6 Maths Chapter 2 :
Here we have provided class 6 Maths chapter 2 Extra questions which includes extra questions for class 6 maths chapter 2. These questions are related to the topics that are discussed in the chapter Whole numbers class 6 question and answers. We suggest you to go through these extra questions for class 6 maths chapter 2 to strengthen your understanding about knowing our numbers class 6 extra questions of class 6 mathematics.

Here at MSEducator.in you get Complete FREE Study Material for Class 6 Maths Chapter 2 : Whole Numbers.
Which Includes :-
# Class 6 Maths Chapter 2 NCERT Book. (pdf)
# Class 6 Maths Chapter 2 Video Explanation.


# Class 6 Maths Chapter 2 : Extra Questions
Q1. Determine the sum of the four numbers as given below :
(a) successor of 32
(b) predecessor of 49
(c) predecessor of the predecessor of 56
(d) successor of the successor of 67
Solution :
(a) successor of 32 = 33
(b) predecessor of 49 = 48
(c) predecessor of the predecessor of 56 = 54
(d) successor of the successor of 67 = 69
Sum = 33 + 48 + 54 + 69 = 204
Ans. The Sum of the Four numbers is 204.
⇒ View Explanation
--------------------------------
Class 6 maths chapter 2 extra questions.
Q2. Determine the sum by suitable rearrangement.
(a) 753 + 807 + 947
(b) 23 + 546 + 377 + 154
Solution :
(a) 753 + 807 + 947
= (753 + 947) + 807
= 1700 + 807
Ans. 2507
(b) 23 + 546 + 377 + 154
= (23 + 377) + ( 546 + 154)
= 400 + 700
Ans. 1100
⇒ View Explanation
--------------------------------
Class 6 maths chapter 2 extra questions.
Q3. Find the product 8739 × 102 using distributive property.
Solution :
8739 × 102
By using Distributive property :
= 8739 × (100 + 2)
= (8739 × 100) + (8739 × 2)
= 873900 + 17478
= 891378
Ans. The product of 8739 × 102 is 891378.
⇒ View Explanation
--------------------------------
Class 6 maths chapter 2 extra questions.
Q4. Add the following in three ways. Indicate the property used.
(a) 25 + 36 + 15
(b) 30 + 18 + 22
Solution :
(a) 25 + 36 + 15
Way I : 25 + (36 + 15) = 25 + 51 = 76
Way II : (25 + 36) + 15 = 61 + 15 = 76
Way III : (25 + 15) + 36 = 40 + 36 = 76
Here, we have used associative property.
(b) 30 + 18 + 22
Way I : 30 + (18 + 22) = 30 + 40 = 70
Way II : (30 + 18) + 22 = 48 + 22 = 70
Way III : (30 + 22) + 18 = 52 + 18 = 70
Here, we have used associative property.
⇒ View Explanation
--------------------------------
Class 6 maths chapter 2 extra questions.
Q5. Find the product of the greatest 3-digit number and the greatest 2-digit number.
Solution :
Greatest 3-digit number = 999
Greatest 2-digit number = 99
Product of 999 and 99 is :
= 999 x 99
= (1000 – 1) x 99
= (1000 x 99 ) – (1 x 99)
= 99000 – 99
= 98901
Ans. The product of the greatest 3-digit and 2 digit number is 98901.
⇒ View Explanation
--------------------------------
Class 6 maths chapter 2 extra questions.
Q6. Which property do the following statements hold?
(a) 6 + 4 = 4 + 6
(b) 3 + 2 = whole number
Solution :
(a) 6 + 4 = 4 + 6
Ans. It holds the commutative property of addition.
(b) 3 + 2 = whole number
Ans. It holds the closure property of whole number.
⇒ View Explanation
--------------------------------
Class 6 maths chapter 2 extra questions.
Q7. Write the Four whole numbers which can be arranged as squares.
Solution :




Ans. The required number are 4, 9, 16 and 25.
⇒ View Explanation
--------------------------------
Class 6 maths chapter 2 extra questions.
Q8. Represent the following on number line :
(a) 3 + 4

Ans. 3 + 4 = 7
--------------------------------
(b) 6 – 2

Ans. 6 - 2 = 4
--------------------------------
(c) 2 × 4

Ans. 2 x 4 = 8
⇒ View Explanation
--------------------------------
Class 6 maths chapter 2 extra questions.
Q9. Solve the following and establish a pattern :
(a) 84 x 9
(b) 84 x 99
(c) 84 x 999
(d) 84 x 9999
Solution :
(a) 84 x 9 = 84 x (10 – 1) = (84 x 10) – (84 x 1) = 840 – 84 = 756.
(b) 84 x 99 = 84 x (100 – 1) = (84 x 100) – (84 x 1) = 8400 – 84 = 8316.
(c) 84 x 999 = 84 x (1000 – 1) = (84 x 1000) – (84 x 1) = 84000 – 84 = 83916.
(d) 84 x 9999 = 84 x (10000 – 1) = (84 x 10000) – (84 x 1) = 840000 – 84 = 839916.
⇒ View Explanation
--------------------------------
Class 6 maths chapter 2 extra questions.
Q10. 50 chairs and 30 blackboard were purchased for school. If each chair cost Rs.165 and black board cost Rs.445. Find the total amount of the bill.
Solution :
Number of chair purchased = 50
Cost of one chair = 165
Cost of 50 chairs = 165 x 50 = 8,250.
Number of blackboard purchased = 30
Cost of one blackboard = 445
Cost of 30 blackboards = 445 x 30 = 13,350.
Total amount of the bill = Total cost of Chair + Blackboard
= 8,250 + 13,350.
= 21,600.
Ans. Total amount of the bill is 21,600.
⇒ View Explanation
--------------------------------
Class 6 maths chapter 2 extra questions.
Q11. A dealer purchased 124 LED sets. If the cost of one set is Rs.38,540, determine their total cost using a suitable property of whole numbers.
Solution :
Cost of one LED set = Rs.38,540
Total cost of 124 LED sets = (38,540 x 124)
= 38,540 x (100 + 20 + 4)
= 38,540 x 100 + 38,540 x 20 + 38,540 x 4
= 38,54,000 + 7,70,800 + 1,54,160
= Rs.47,789,60.
Ans. The Total cost of 124 LED sets is Rs.47,789,60.
⇒ View Explanation
--------------------------------
Class 6 maths chapter 2 extra questions.
Q12. 320 km distance is to be covered partially by bus and partially by train. Bus covers 180 km distance with a speed of 40 km/h and the rest of the distance is covered by the train at a speed of 70 km/h. Find the time taken by a passenger to cover the whole distance.
Solution :
Distance covered by the bus = 180 km
Speed of the bus = 40 km/h
Time taken by the Bus =
= Distance/Speed
= 180/40
= 4.5 hours
= 4 hour 30 minutes
Total distance = 320 km
Distance covered by the Bus = 180km
Distance covered by the train = 320 – 180 = 140 km.
Speed of the train = 70 km/h
Time taken by the train =
= Distance/Speed
= 140/70
= 2 hours
Total time taken by the passenger = Time taken by Bus + Time taken by Train
= 4 hours 30 minutes + 2 hours
= 6 hours 30 min
Ans. Time taken by a passenger to cover the whole distance is 6 hours 30 minutes.
⇒ View Explanation
--------------------------------
Class 6 maths chapter 2 extra questions.
Q13. Ramesh buys 10 containers of juice from one shop and 18 containers of the same juice from another shop. If the capacity of each container is same and the cost of each of the container is Rs.150, find the total money spend by Ramesh.
Solution :
Cost of 1 container of juice = Rs.150
Number of container he bought from 1st shop = 10
Number of container he bought from 2nd shop = 18
Total number of containers he bought = 28
Total money spent by Ramesh = 28 x 150
= (20 + 8) x 150
= (20 x 150) + (8 x 150)
= 3000 x 1200
= Rs.4200.
Ans. Total money spend by Ramesh is Rs.4200.
⇒ View Explanation
--------------------------------
Class 6 maths chapter 2 extra questions.
Q14. A housing complex built by DLF consists of 25 large buildings and 40 small buildings. Each large building has 15 floors with 4 apartments on each floor and each small building has 9 floors with 3 apartments on each floor. How many apartments are there in all?
Solution :
Number of large buildings = 25
Number of floors = 15
Number of apartments on each floor = 4
Total number of apartments in large buildings = 25 x 15 x 4 = 1500.
Number of small building = 40
Number of floors = 9
Number of apartments on each floor = 3
Total number of apartments in small buildings = 40 x 9 x 3 = 1080.
Ans. Total number of apartments = 1500 + 1080 = 2580.
⇒ View Explanation
--------------------------------
Class 6 maths chapter 2 extra questions.
Q15. A school principal places orders for 85 chairs and 25 tables with a dealer. Each chair cost Rs.180 and each table cost Rs.140. If the principal has given Rs.2500 to the dealer as an advance money, then what amount to be paid to the dealer now?
Solution :
Number of chairs = 85
Cost of one chair = ₹ 180
Cost of 85 chairs = (85 x 180) = ₹ 15,300
Number of tables = 25
Cost of one table = ₹140
Cost of 25 tables = (25 x 140) = ₹ 3,500
Total cost of all chairs and tables = 15300 + 3500 = ₹ 18,800.
Money paid in advance = ₹ 2500
Ans. Balance money to be paid to the dealer = 18800 – 2500 = ₹ 16,300.
⇒ View Explanation

We hope that the given Study Material for Class 6 Maths Chapter 2 whole Numbers will help you to understand the concepts with more clarity. But, If you have any query regarding Class 6 Maths Chapter 2 whole Numbers then just ask your doubts in the section given below.
Tagged with - ncert solutions for class 6 maths, math class 6, 6 class math, ncert class 6 maths, class 6 maths chapter 2, class 6 mathematics chapter 2, class 6 math ch 2, class 6th maths chapter 2, whole numbers class 6, exercise 2.2 class 6th, exercise 2.2 class 6, ex 2.2 class 6, whole number worksheet for class 6, whole numbers class 6 worksheet, class 6 chapter 2, ncert solutions for class 6 maths chapter 2, properties of whole numbers class 6, class 6 maths chapter 2 pdf, class 6 maths chapter 2 exercise 2.2 solutions, maths class 6 chapter 2, class 6 maths chapter 2 worksheet with answers, class 6 maths chapter 2 question answer, class 6 chapter 2 maths, whole numbers class 6 pdf, exercise 2.2 class 6 maths, 2.2 class 6, properties of whole numbers with examples class 6, class 6 math chapter 2 worksheet, whole numbers class 6 questions and answers, natural numbers and whole numbers class 6, class 6 maths chapter 2 test paper, class 6 maths chapter 2 worksheet, class 6 maths chapter 2 extra questions

# Still have some Doubts?
-- Feel FREE to Ask your Doubts here --





































CLASS 6 LITERATURE










